100 de ani

Ziua de Rusalii 2011 a fost o zi speciala pentru credinciosii din Biserica greco-catolica "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril" din Sauca, deoarece  s-au aniversat 100 de ani de la sfintirea lacasului de cult.
La sarbatoarea Bisericii din Sauca au fost invitati mai multi preoti, atat din localitatile invecinate, cat si din judetul Salaj: parintele protopop din Tasnad Aurel Hendea, preotul profesor doctor Ovidiu Horea Pop din Oradea, parintele Marcel Sas din Silvas, preotul Dorel Suiugan de la Cauas, Valer Parau - parinte protopop de Zalau si fost paroh la Sauca. Acestia, impreuna cu parintele paroh Florin Holhos au oficiat Sfanta Liturghie, incepand cu ora 11:30. De asemenea, au participat Marian Gheorghe, primarul comunei Sauca si Aurel Pop, scriitor satmarean, poet si critic literar.
Cu prilejul aniversarii, istoricul Viorel Campean a scis o lucrare de 70 de pagini, numita "Centenarul bisericii greco-catolice din Sauca", lucrare ce a fost primita cu drag de saucani. Enoriasii nu au ratat ocazia de a achizitiona lucrarea referitoare la biserica ce este atestata de aproape 300 de ani.